Denk dat wij allen die les pas geleerd hebben door eigenwijs te zijn...
Zelf had ik dan wel netjes afgeschermde kabel op de motoren, maar niet op de noodstop...
Sterker nog, zelfs kort geleden heb ik ontdekt dat mijn probe helemaal geen slecht contact maat op de connectie, maar deze ezel stoot zich gewoon 2 keer aan de zelfde steen...
Tja een gewaarschuwd mens, leert evengoed het best van zijn eigen fouten...
Vraag me nu wel af of ik er verstandig aan doe om naar de motoren ook een afgeschermde kabel te plaatsen.
In de kast heb ik nu eerst het pulssignaal (step en dir) naar de stepperdrivermotoren afgeschermd, en dit loste al wat problemen op bij het joggen (wat ik nu alleen nog doe om het portaal wat te testen).
Naar de motoren heb ik dus nog geen afgeschermde kabel toegepast. Zou dit mogelijk nog problemen kunnen opleveren of ben ik nu te overdreven?
Bij mijn machine had ik ook eerst alle kabels ongeschermd, kwam neer op 60m onafgeschermde kabel, zag precies op mijn parallelle poort met de oscilloscoop hoe hard de motoren draaiden + dat de radio geen ontvangst meer had
Wordt dan de hele kabel met bijvoorbeeld beide aderparen naar de motor afgeschermd met een geaarde folie of geweven koperdraden, of alle aders ten opzichte van elkaar ?
Dat kan, komt echter niet zo veel voor.
Normaal heeft een afgeschermde kabel een buitenmantel die geaard
moet worden. LETOP Het beste is om in de hele installatie een (1)
aardpunt te kiezen koppel hierop alle afschermingen.
Nooit aan twee kanten de afscherming aan aarde leggen, je loopt
dan kans dat er een zgn. aardlus ontstaat, waardoor je nog meer storing
kunt krijgen in je installatie.
Het is bijzonder aan te bevelen de aansturigen van de step en direction
signalen naar de drivers toe uit te voeren met afgeschermde kabel.
Dus voor iedere driver een aparte afgeschermde kabel.
De gehele kabel. Je wilt immers niet dat de stromen in deze kabel storingen veroorzaken in de besturing.
Hoe de kabel aangesloten wordt is vaak een discussiepunt.
Mij hebben ze bij een cursus frequentieregelaars geleerd de shielding aan de sturingkant aan de aarde te leggen, en aan de motorkant los te laten.
Maar ik hoor ook geregeld dat hij aan beide kanten aangesloten moet worden.
Daar kun je ook een groot discussietopic over openen
Wellicht dat iemand anders hier duidelijkheid over kan geven.
inderdaad, 1 gezamenlijk massa punt, ivm aardlussen. De afscherming om motoren zou ik niet aan de besturing en de machine hangen; eerder alleen aan de besturing.
Dit is mij ook geadviseerd om er voor zorg te dragen dat er geen aardelussen ontstaan.
Alles aard ik netjes in mn sturingskastje om deze vervolgens aan de 240V randaarde te hangen.
Nu kreeg ik hier ook commentaar op dat in principe aleen de voeding geaard moet worden via de 240V randaarde
en de afgeschermde kabel enkel op mijn sturingskast moest bevestigen. Dit vond ik wel een heel vreemd verhaal aangezien de kast in dat geval "zwevend" is. Heb dus nog steeds netjes de voeding en de kast gekoppeld aan de 240V randaarde met daarop de afscherming van de kabels.
skillalot schreef:De gehele kabel. Je wilt immers niet dat de stromen in deze kabel storingen veroorzaken in de besturing.
Mee eens, maar omdat er 2 stuurstromen (2 fasen) door de kabel lopen zouden deze idealerwijs ook van elkaar afgeschermd moeten worden... vandaar mijn vraag
Waar zijn dit soort kabels te krijgen ? (4 aderig, soepel en met aardescherm )
Nog een reactie op de vraag :
ik heb in de controller mijn step/dir al afgeschermd. Moet ik nu de kabels naar de motoren ook afschermen?
Ja juist de kabels naar je motoren zijn de kabels waar de grootste storing in op treed.
Eigenlijk wil je bij de motor kabels de opgewekte storing juist binnen houden.
Waarom dan de andere kabels (bijv. noodstop) dan ook, die creëren toch geen storing?
Nee dat klopt, maar daar wil je juist storing buiten houden die toch nog ergens vandaan is gekomen..
En dat hoeft niet eens van je motoren te zijn, denk aan het starten van je mooie 1800W kijkshop stofzuiger...
Controller en gehele machine zijn bij bij geaard, en alles aan randaarde.
En inderdaad de afscherming is allen aan de controller zijde geaard..
Welke dus op zijn beurt weer aan de randaarde zit, dit niet alleen ter voorkoming van storing, maar ook voor de veiligheid.